Nietrzymanie moczu u kobiet

badanie_histopatologiczneGdy mówimy o przewlekłych chorobach kobiecych, zazwyczaj nie zastanawiamy się nad nietrzymaniem moczu. Niesłusznie. Statystyki potwierdzają, że jest to jedno z najczęściej występujących schorzeń o takim charakterze. I choć medycyna potrafi już dziś skutecznie pomagać kobietom zmagającym się z tym problemem, mamy do czynienia z chorobą, która ciągle uważana jest za temat tabu.

Nie ma jednej tylko przyczyny nietrzymania moczu. Najczęściej za problem ten odpowiadają schorzenia układu moczowo-płciowego, a choć ich leczenie może być czasochłonne i nie może być prowadzone bez konsultacji z lekarzem, taka przyczyna może okazać się dla wielu pań bardzo dobrą wiadomością, istnieje bowiem bardzo duża szansa na to, że z problemem uda się uporać raz na zawsze.

Sytuacja komplikuje się wtedy, gdy za nietrzymanie moczu odpowiadają zmiany hormonalne, w tym zwłaszcza systematycznie zmniejszająca się ilość estrogenu produkowanego przez kobiecy organizm. I w tym przypadku medycyna niesie jednak pomoc kobietom, wahania poziomu hormonów można bowiem skutecznie wyrównywać. Wśród innych przyczyn wymieniana jest otyłość, nadużywanie środków moczopędnych, a nawet ciężka praca fizyczna. Choroba ma charakter postępujący, o pomoc lekarską warto więc prosić już w jej początkowym stadium.