USG ginekologiczne

USG w ginekologii ma szczególne znaczenie. Pozwala na lokalizację zmian chorobowych miednicy mniejszej dostarczając istotnych informacji o stanie narządów oraz pozwala ocenić przebieg i skuteczność leczenia. Powszechnie są stosowane dwie metody wykonywania USG. Jest to metoda przezbrzusznego USG oraz przezpochwowego. Istnieją poza tym trzy typy badania, czyli wykonywane w systemie 2D, 3D i 4D, które jest nowością na polskim rynku.

Pierwsza z metod, czyli USG przezbrzuszne nie daje lekarzom możliwości dokładnego obejrzenia zmian, jakie zachodzą w jamie brzusznej. Odnosi się to szczególnie do takich zmian jak nowotwory macicy lub jajnika. Natomiast druga z metod, czyli USG przezpochwowe daje taką możliwość pozwalając na ocenę zmian w narządach rodnych wewnątrz jamy brzusznej. Aparaty dostępne w Polsce, pracujące w systemie 2D+colordoppler pozwalają na analizę szybkości i przepływu krwi w naczyniach krwionośnych nowotworu. W rezultacie czego można określić czy nowotwór jest złośliwy.

Aparaty 3D pozwalają na to, co było niedostępne poprzednikom, pozwalają na ocenę przestrzenną. Można dzięki temu wykonać na przykład kontrolę wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej. Stosując metodę przepływów naczyniowych Dopplera kolorowego i spektralnego stwierdza się jakiekolwiek nieprawidłowości macicy oraz określa charakter tych zmian.