Antykoncepcja jest metodą zmierzającą do niedopuszczenia do zajścia w ciążę, czyli zapłodnienia komórki jajowej. Mechaniczne środki antykoncepcyjne po prostu nie dopuszczają do połączenia się plemnika z komórką jajową. Inną grupę stanowią środki chemiczne, plemnikobójcze jak również preparaty hormonalne. Pigułki antykoncepcyjne należą do najbardziej skutecznych. W większości, preparaty te zawierają dwa związki chemiczne o działaniu porównywalnym z naturalnymi żeńskimi hormonami płciowymi. Środek ten zahamowuje jajeczkowanie, a więc w kontakcie z nasieniem nie dochodzi do zapłodnienia.
Procedura przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych zakłada branie ich przez okres 21 dni, codziennie o tej samej porze. Należy również zrobić w tym czasie siedmiodniową przerwę, poprzedzoną kolejnym 21 dniowym etapem przyjmowania tabletek. Tylko jeden hormon, będący syntetyczną pochodną hormonu ciążowego wchodzi w skład pigułki, która zawiera niskie dawki tego hormonu. Istnieją również określone procedury w przypadku pominięcia dawki, które zapewniają bezpieczeństwo i skuteczność terapii.
Niektóre kobiety źle tolerują doustne preparaty antykoncepcyjne. W przypadku problemów gastrycznych warto aby poza lekarzem ginekologiem wypowiedział się też gastrolog, który może zwrócić uwagę na podjęcie działań zmierzających do lepszej tolerancji pigułek antykoncepcyjnych przez układ pokarmowy.
Przeciwwskazania w tego rodzaju działaniach antykoncepcyjnych jest uprzednie upewnienie się, czy kobieta nie jest już w ciąży. Aktywność substancji chemicznych, syntetycznych hormonów może bowiem niekorzystnie wpłynąć na płód, a nawet doprowadzić do poronienia.