Genetyka a ginekologia

Ginekologia to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin nauk medycznych. Z roku na rok stawia się przed nią coraz większe oczekiwania, a naukowcy specjalizujący się w zagadnieniach z nią związanych robią wszystko, aby im sprostać. Z pewnością nie mogliby jednak mówić o swoich obecnych sukcesach, gdyby nie silne związki, z jakimi mamy do czynienia pomiędzy ginekologią i innymi dziedzinami wiedzy. Wśród tych ostatnich na szczególne podkreślenie zasługuje genetyka, gdyby bowiem nie współpraca z nią, ginekologia z pewnością nie rozwijałaby się tak szybko.

Co ważne, kooperacja genetyki i ginekologii odbywa się na oczach pacjentów i to oni sami mogą korzystać z tej współpracy w sposób namacalny. Relacje obu nauk są widoczne na wielu płaszczyznach, największe znaczenie wydaje się mieć jednak współpraca w zakresie opieki nad ciężarną i płodem. To właśnie plonem kooperacji ginekologii i genetyki są badania prenatalne pozwalające na wykrycie wad genetycznych we wczesnej fazie życia płodowego, okazuje się przy tym, że wspomniane wady można coraz częściej nie tylko diagnozować, ale i leczyć jeszcze przed rozwiązaniem.
Współpraca nie jest zresztą zakończona, a badania takie, jak USG 3D i 4D dają nadzieję, że w przyszłości będziemy w stanie powiedzieć wszystko o zdrowiu płodu na długo przed porodem.