Menopauza to naturalny proces biologiczny, przez który przechodzą wszystkie kobiety. Fachowo termin ten odnosi się do ostatniej miesiączki w życiu. Okres prowadzący do tego zjawiska oraz kolejny etap po nim lekarze łączą w jeden termin – czyli tzw. przekwitanie (inaczej klimakterium).
Kobiety przestają miesiączkować ze względu na przysadkę mózgową, która zwalnia tempo produkcji hormonów odpowiedzialnych za owulację. Jajniki przestają produkować jajeczka i kobieta nie jest w stanie zajść w ciążę. Z procesem tym, co wydaje się oczywiste, łączy się także zaniechanie wzrostu błony śluzowej macicy. Nie musi ona złuszczać się co miesiąc, zatem nie pojawiają się żadne objawy miesiączkowania. Początkowo przekwitanie objawia się delikatnie. Kobieta zauważa pewnego rodzaju zaburzenia w cyklu miesiączkowym. Po pewnym czasie miesiączki już w ogóle się nie pojawiają.
Menopauza u kobiet w Polsce najczęściej powstaje ok. 50 roku życia. Jest to jednak tylko średnia arytmetyczna – przekwitanie może rozpocząć się nawet tuż po 40 urodzinach lub nawet po 60. Co ważne, objawy klimakterium pojawiają się na parę lat przed całkowitym zatrzymaniem miesiączkowania. Dzieje się tak, ponieważ produkcja hormonów kobiecych jest wygaszana stopniowo.